24 września 2017 13:02 | Aktualności

Międzynarodowo było w Jędrzejewie- CIĄG DALSZY

Do biegów przyjaźni zaproszono reprezentacje wszystkich szkół z terenu gminy. Zaproszenie przyjęły szkoły z Gębic i Romanowa. Dzieci młodsze biegły na dystansie 350 metrów, grupy starsze miały do pokonania dystans około 750 metrów. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora szkoły statuetki, natomiast wszyscy, którzy dobiegli do mety – pamiątkowe medale, wręczane przez zaproszonych na tę uroczystość gości – m.in. Pana Starostę Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Tadeusza Teterusa, Przewodniczącego Rady Powiatu, Pana Bogdana Tomaszewskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji, Pana Ryszarda Jabłonowskiego, wicewójta Gminy Czarnków – Panią Monikę Piotrowską, która również przebiegła dystans 750 m,  oraz przez dyrektora szkoły gruzińskiej, Pana Kakhę Todua.  Po męczących biegach wszyscy udali się do Centrum Rekreacji i Sportu w Jędrzejewie, gdzie czekały na wszystkich najróżniejsze atrakcje – kulturalne, sportowe, kulinarne, zabawowe… Można było przy bacznie obserwującym Pyrku wejść do radiowozu policji, bawić się na dmuchanych zamkach, zjeść cukrową watę, grochówkę, pyszne ciasta i kiełbaski z grilla. W rytmie muzyki z całego prawie świata tanecznie odwiedzić Grecję, Francję, Rosję, przypomnieć sobie ,,Tańczymy labado’’ i przenieść się w cudowny świat dzieciństwa. Wielki aplauz zebranych wzbudziły pokazy przygotowane przez dzieci ze Słowacji, Gruzji i Polski. Piękne, narodowe stroje i tańce oraz smak słowackich rarytasów, serwowanych przez starostę Juraja Trst’ana na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Jędrzejewa i okolic, którzy licznie przybyli na zorganizowany piknik. Pod koniec pikniku niesamowitą atrakcję dzieciakom sprawili strażacy – w wypuszczonej na murawę boiska pianie bawili się i młodsi i starsi, a przemoczone ubrania suszono później przy ognisku.  Sobotnie turnieje sportowe przyniosły również nie lada emocje – turniej koszykówki dziewcząt wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 ze Trzcianki, a wszystkie koszykarki miały okazję spotkać się z wielokrotną mistrzynią Polski oraz mistrzynią Europy w piłce koszykowej, Panią Iloną Mądrą, która wręczyła nagrody zwyciężczyniom turnieju. To było dla wielu młodych koszykarek niezwykłe przeżycie. Rozgrywany równolegle turniej piłki nożnej chłopców wygrała – jak rok temu - drużyna ze Słowacji.

Jędrzejewo pożegnało Słowaków tradycyjnie, ze łzami w oczach już w sobotę wieczorem. Goście z Gruzji wyjeżdżali w niedzielę rano i mimo że była to ich pierwsza wizyta, to pożegnaniom z polskimi rodzinami i młodzieżą towarzyszyły łzy. Wspólny tydzień zaowocował wspólnymi, pięknymi przeżyciami, nowymi znajomościami i przyjaźniami, które zapewne pozwoli podtrzymywać FB czy poczta mailowa.  W drodze na lotnisko w Katowicach gościom towarzyszyły panie – Monika Piotrowska, zastępca wójta Gminy Czarnków oraz wicedyrektor szkoły w Jędrzejewie, Teresa Zozula. Po drodze  zatrzymali się jeszcze we Wrocławiu, aby obejrzeć wrocławskie Afrykarium oraz piękną, wrocławską starówkę.

Samolot odlatywał o 22:40. Razem z gośćmi do Gruzji odleciały nasze serca, które skradli ciepłem, przyjaznym nastawieniem do świata i ludzi, wrażliwością i miłością do śpiewu i tańca. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie.

Międzynarodowo było w Jędrzejewie- CIĄG DALSZY