24 września 2017 13:00 | Aktualności

Międzynarodowo było w Jędrzejewie

W dniach 5 – 11 czerwca 2017 roku trwał zorganizowany przez Zespół Szkół w Jędrzejewie Międzynarodowy Tydzień Kultury i Sportu – Jędrzejewo 2017. Dotychczasowe Międzynarodowe Weekendy z Koszykówką otrzymały nowy wymiar – impreza wydłużyła się do tygodnia i wzbogaciła
o nowe obszary – biegi, piłkę nożną i prezentacje kulturalne. Po raz 10. Jędrzejewo gościło 35-osobową reprezentację Słowacji – uczniów i nauczycieli szkoły w Presel’anach – rejon Nitra oraz po raz pierwszy 18-osobową reprezentację Gruzji – uczniów i przedstawicieli gminy Martvili. Skąd Gruzja w Jędrzejewie?  Gruzja - tak jak i Polska -  ma długą i ciekawą historię, a ludzie zamieszkujący oba nasze kraje stworzyli ciekawe tradycje, zwyczaje, fascynującą kulturę. Trwająca od lat sympatia obu narodów oraz możliwość wzajemnych, korzystnych  działań na rzecz swojego regionu stały się przyczyną dwóch wizyt, jakie odbyli przedstawiciele naszej gminy do Gruzji i przedstawiciele gminy Martvili do Polski. Te dwie wzajemne wizyty i ich niezwykle ciekawy program stworzyły nowy klimat kontaktów polsko – gruzińskich i dały szansę na wzajemne, bliższe poznanie się i ciekawą współpracę na różnych szczeblach, w różnych dziedzinach, w tym także na szczeblu szkolnym. Uczestniczący w drugim spotkaniu w Martvili dyrektor Zespołu Szkół w Jędrzejewie, Sławomir Szymański, zaproponował spotkanie młodzieży w Jędrzejewie. Od 10 już lat trwa wymiana uczniów polskich, słowackich i czeskich na niwie sportowej -  reprezentacje szkół rozgrywały turnieje w piłkę koszykową, uczestniczyły w biegu Cyryla i Metodego na Morawach, w Biegu z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski w Jędrzejewie. Podstawowym założeniem tego typu wymiany jest kontakt uczniów, a przez to poznawanie swoich krajów, kultury, problemów, zainteresowań. Dlatego uczniowie mieszkają u rodzin – polskich i słowackich, co w 10-letnim okresie dało początek wielu przyjaźniom. Jest to niewymierny sukces tego typu współpracy szkół i klubów sportowych.  Nawiązując do podpisanych przez zaprzyjaźnione gminy – Czarnków i Martvili – porozumień dyrektor S. Szymański zaproponował rozszerzenie kontaktów i wymianę młodzieży z Gruzją. Stąd pomysł na  Międzynarodowy Tydzień Kultury i Sportu – Jędrzejewo 2017.

Aby w pełni osiągnąć zamierzone cele wizyty, między innymi sprawnie posługiwać się językiem angielskim, uczniowie mieszkali u polskich rodzin. W przypadku uczniów słowackich jest to trochę prostsze, gdyż języki polski i słowacki należą do grupy języków słowiańskich i są do siebie podobne. Inaczej jest z językiem gruzińskim, który należy do jednych z najstarszych języków świata i w niczym nie przypomina języka polskiego. Język angielski był więc najlepszym sposobem komunikacji. Co czekało naszych gości? Wyjazd do Poznania, wizyta w Zespole Szkół w Gębicach, wspólne zajęcia w międzynarodowej – polsko-słowacko-gruzińskiej grupie w Jędrzejewie, Biegi Przyjaźni, Piknik rodzinny z prezentacjami tańca, piosenki i kuchni oraz sobotni dzień sportu – międzynarodowe mecze piłki nożnej oraz międzynarodowy turniej koszykówki dziewcząt. W czwartkowych zajęciach w jędrzejewskiej szkole uczniowie poznawali podstawy programowania uczestnicząc w kreatywnych warsztatach z robotyki, uczyli się grać piosenkę Tewje Mleczarza ze słynnego musicalu  ,,Skrzypek na dachu’’ na bum-bum-rurkach, uczestniczyli w zajęciach sportowych oraz matematycznych. Po południu natomiast malowniczo płynęli kajakami z czarnkowskiej Mariny do miejscowości Góra. Tam spływ Notecią zakończył się zabawami, grami sportowymi i ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. W piątek międzynarodowe towarzystwo zostało zaproszone do Urzędu Gminy Czarnków, gdzie powitali ich wójt Gminy Czarnków, Pan Bolesław Chwarścianek, wicewójt, Pani Monika Piotrowska oraz Pan Janusz Wielgosz, przewodniczący rady gminy. Później był spacer po Czarnkowie i lody na Placu Wolności oraz piękny taniec z fontanną w wykonaniu będącej samą muzyką Ketevan Kvartskhavę. Na piątkowe popołudnie zaplanowano międzynarodowy Bieg Przyjaźni dla różnych kategorii wiekowych oraz piknik rodzinny w Centrum Rekreacji i Sportu Wsi Jędrzejewo.

Międzynarodowo było w Jędrzejewie