04 czerwca 2017 10:24 | Aktualności

Najmłodsi mistrzowie matematyki Gminy Czarnków - ,,Kangurek’’ Jędrzejewo 2017

10 maja, jak co roku,  w Szkole Podstawowej w Jędrzejewie spotkali się najlepsi młodzi matematycy z klas I – III ze Szkół Podstawowych Gminy Czarnków. Był to już XIV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny ,,Kangurek’’. Uczniowie reprezentowali szkoły podstawowe z Jędrzejewa, Sarbi, Kuźnicy Czarnkowskiej, Romanowa, Huty, Gębic i Śmieszkowa. Z zaproszonych gości zaszczycili młodych matematyków swoją obecnością zastępca wójta Gminy Czarnków, Pani Monika Piotrowska i radna wsi Jędrzejewo, Pani Zofia Chestkowska.

Wszystkich gości, opiekunów, a w szczególności młodych mistrzów matematyki powitał Dyrektor Zespołu Szkół w Jędrzejewie – Sławomir Szymański. Zanim uczniowie przystąpili do matematycznej rywalizacji, organizatorka konkursu, Barbara Piątyszek, omówiła zasady regulaminu. W pierwszej części, trwającej 30 minut, przystąpiono do rozwiązywania  zadań otwartych. Następnie komisja składająca się z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przystąpiła do sprawdzania prac, a uczniowie udali się na poczęstunek, gdzie mieli okazję przedyskutować sposób rozwiązywania zadań i podzielić się swoimi wrażeniami. W drugiej części liderzy szkół, najlepsi uczniowie w umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia, przystąpili do gry „Loteria”, która miała wyłonić mistrza tabliczki mnożenia.

Po analizie i ocenie rozwiązywanych zadań komisja wyłoniła młodych mistrzów matematycznych. I miejsce zajęła Aleksandra Wolniewicz ze Szkoły Podstawowej w Hucie, II – Alicja Pluta ze Szkoły Podstawowej w Jędrzejewie i III – Tatiana Buchholz ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Dolnym. Mistrzami w posługiwaniu się tabliczką mnożenia okazali się: ponownie Aleksandra Wolniewicz ze Szkoły Podstawowej w Hucie, która  również w tej kategorii zajęła I miejsce, na II miejscu znalazła się Miriana Golik ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Dolnym, a III miejsce zajęła Klaudia Matz ze Szkoły Podstawowej w Śmieszkowie. Po raz pierwszy w historii ,,Kangurka’’ mistrzem, a raczej mistrzynią matematyki w obu kategoriach konkursu okazała się ta sama osoba – Ola Wolniewicz. Gratulujemy Supermistrzyni! Nagrody w postaci akcesoriów komputerowych i kompletów kart matematycznych do nauki tabliczki mnożenia, ufundowane przez Dyrekcję ZS Jędrzejewo, Wójta Gminy Czarnków i radną wsi Jędrzejewo najlepsi matematycy naszej gminy odebrali z rąk dyrektora szkoły, Pana Sławomira Szymańskiego.

Głównym celem cyklicznych już spotkań na międzyszkolnym konkursie matematycznym w Jędrzejewie jest zachęcenie uczniów zdolnych do systematycznego doskonalenia myślenia matematycznego już od najmłodszych lat. Uczestnicy rozwiązują takie zadania, które doskonalą u dzieci kreatywność, logikę i rozbudzają wyobraźnię. Dodatkowym celem jest prezentacja najróżniejszych możliwości  wykorzystania kart matematycznych do nauki tabliczki mnożenia. Konkurs jest okazją, gdzie można zapoznać się z różnymi ciekawymi grami, które sprawią, że nauka tabliczki mnożenia będzie lekka, łatwa i przyjemna i sprawi uczącemu się wiele satysfakcji.

Matematyka, mimo że jest nazywana ,,królową nauk’’,  należy do przedmiotów, z którymi dzieci mają największy problem. Tymczasem umiejętności matematyczne przydają się obecnie w wielu zawodach i profesjach. Dlatego warto już od najmłodszych lat zatroszczyć się, aby liczenie i logiczne myślenie było ciekawą i fascynującą zabawą. Wiedza matematyczna powinna być przekazywana w atrakcyjny i ciekawy sposób. Naszym obowiązkiem jest zachęcać wszystkich, a szczególnie dzieci matematycznie uzdolnione, do samodzielnego poszukiwania rozwiązania zadania i prezentowania swojego toku myślenia, aby to rozwiązanie uzyskać. Należy zrezygnować z podawania uczniom gotowego schematu wykonywania obliczeń, gdyż osłabia to ich naturalną pomysłowość i kreatywność.

Młodym mistrzom matematyki raz jeszcze gratulujemy. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, na jubileuszowym już ,,Kangurku’’.