24 maja 2016 17:12 | Aktualności

Międzynarodowa integracja z koszykówką w tle

W dniach 19-21 maja 2016r. 16 uczennic ZS Jędrzejewo wraz z 4 opiekunami przebywało na słowackich Morawach. Do Preselan koło Nitry zostały zaproszone na Turniej Koszykówki drużyny z Czech i Słowacji. Obok części sportowej równie ważnym aspektem wymiany jest edukacja i turystyka. W tym roku zatrzymaliśmy się w Trencinie gdzie powitali nas przedstawiciele grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Preselanach. Wspólnie zwiedziliśmy zamek i stare miasto. Szczególne wrażenie na uczestnikach zrobiła panorama miasta. Pogodę od samego początku mieliśmy znakomitą. Około 15 dotarliśmy do Preselan. Przywitał nas Pan Dyrektor Marian Pcelar, dzieci oraz rodzice. Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce. Wszystkie zawodniczki trafiły do słowackich domów a opiekunowie do pensjonatu Elefant.  Po dwóch godzinach Milan Kopcek zaprosił nas na wycieczkę pieszą do ruin zamku w Oponicach. Spacer wśród bujnej przyrody orzeźwił wszystkich. Efekty wspinaczki były niesamowite  - na szczycie naszym oczom ukazały się ruiny średniowiecznego zamku oraz wspaniały widok na okolice Topolcan i Nitry. Obiekt był otwarty dla odwiedzających – można było wszędzie wejść i  wszystkiego dotknąć. Wyznaczono też miejsce na ognisko z czego ku radości grupy skorzystaliśmy. Kiełbaska w ruinach zamku była przepyszna. Zmęczeni nieco podróżą i pełni wrażeń udaliśmy się na kolacje i nocleg.  Rankiem dnia następnego wsiedliśmy do autobus i pojechaliśmy do uzdrowiska Pieszczany. Ten malowniczo położony obiekt od wieków przyciąga swoim mikroklimatem i wodami termalnymi. Nasi gospodarze zabrali nas na rejs po rzece Wag oraz spacer po uzdrowisku. Niewątpliwą atrakcją był jarmark towarów regionalnych – niestety ceny wyższe niż w Zakopanem. Po powrocie od godziny 16 każdy uczestnik realizował indywidualny program z rodzinami – niektóre były na kręglach, jeździe konnej czy zakupach. W sobotę rano dotarła drużyna z Czech i rozpoczęliśmy zmagania - niestety nie dotarły drużyny z Nitry, które walczyły o medale w młodzieżowych mistrzostwach Słowacji. 4 zawodniczki z Preselan zostały wypożyczone na okres Finałów do Nitry dlatego gospodynie były osłabione. Wpłynęło to na przebieg Turnieju. W pierwszym meczu niespodziewanie ulegliśmy jednym punktem Czeszkom, w drugim meczu Słowaczki rozbiły swojego sąsiada. W decydującym pojedynku wysoko pokonaliśmy gospodynie. Każdy miał po jednej wygranej, dlatego decydowały małe punkty – a tu okazaliśmy się najlepsi. W meczu towarzyskim nasze kadetki całkowicie rozbiły gospodynie.  Najlepszą zawodniczką w naszym zespole uznano Julię Golon, a puchar za wygraną z rąk organizatora zawodów - Milana Kopceka odebrała kapitan Edyta Mitelewska. Po Turnieju ostatnie godziny spędziliśmy z rodzinami. Przed odjazdem wicedyrektor Josef Vlasak zaprosił oficjalnie wszystkich na jubieluszowy tort i przekazał upominki. Dla niektórych zawodniczek był to ostatni wyjazd, bo niedługo będą już absolwentkami. U tych na twarzach  pojawiły się łzy wzruszenia, żalu i smutku. Wszystko ma swój kres a rzeczy dobre mijają szczególnie szybko. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzicie Słowację i przyjedziecie do Preselan. Z cała pewnością znajdziecie tu przyjaznych ludzi i odświeżycie wspomnienia ze szkoły. Na koniec chciałbym wymienić wszystkich uczestników wymiany: Wiktoria Radziuk, Izabela Witek, Paulina Ściepura, Jagoda Rajch, Marta Mikołajewska, Edyta Mitelewska, Zuzanna Malinowska, Julia Naplocha, Julia Golon, Zuzanna Sikora, Ola Radziuk, Amelia Jankowska, Magda Ostrowska, Klaudia Pielach, Lena Wiśniewska, Otylia Nowak. Opiekunami byli” Alicja Cieślak, Ewa Jachimczyk, Sebastian Pisowodzki oraz Robert Zimny. Przypomnę też, że rewizyta gości z Czech i Słowacji nastąpi w dniach 9-11 czerwca.

Wyniki Turnieju

ZS Kobyli Czechy – ZS Jędrzejewo 25:24

Punkty: Golon 14, Mitelewska 4, Malinowska 4, Jankowska 2

ZS Kobyli Czechy – ZS Preselany 13:33

ZS Jędrzejewo – ZS Preselany 51:20

Punkty: Malinowska 20, Golon 20, Jankowska 6, Mitelewska 5.

Kolejność

1. ZS Jędrzejewo
  2. ZS Preselany
  3. ZS Kobyli

Mecz Towarzyski

UKS Venus Jędzrejewo – ZS Preselany 66:18

Punkty: Radziuk 26, Rajch 12,  Mikołajewska 8, Witek 6, Golon 6, Mitelewska 4, Ściepura 4.