22 marca 2016 20:08 | Aktualności

16 EDYCJA „ALCYBIADESA” W JĘDRZEJEWIE

Już po raz szesnasty, 19 marca 2016 roku do Zespołu Szkół w Jędrzejewie zjechali się najlepsi matematycy z gimnazjów z terenu powiatu, aby zmierzyć się ze sobą, z trudnymi, matematycznymi zadaniami, z kolegami i koleżankami z innych szkół. Tego dnia odbył się bowiem XVI Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny „ALCYBIADES”. Od pierwszej swojej edycji w 2000 roku celem tego konkursu jest upowszechnianie wiedzy matematycznej, rozwijanie zainteresowań i pasji matematycznych, pozytywna rywalizacja i współzawodnictwo.

W konkursie wzięło udział 32 uczniów z gimnazjów w: Czarnkowie, Lubaszu, Połajewie, Trzciance nr 1, Trzciance nr 2, Wieleniu, Młynkowie, Krzyżu, Rosku, Drawsku, Kuźnicy i Jędrzejewie. Dyrektor Sławomir Szymański przywitał uczestników, opiekunów i gości:  zastępcę Wójta Gminy Czarnków - Monikę Piotrowską, radne gminy,  panią Zofię Chestkowską z Jędrzejewa oraz panią Aleksandrę Glapińską ze Średnicy.

Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch etapach. W etapie I uczestnicy  rozwiązywali 10 zadań zamkniętych, natomiast w etapie II – 2 zadania otwarte.

Najwszechstronniejszym umysłem matematycznym i mistrzem XVI edycji ALCYBIADESA została Sylwia Skałecka z Gimnazjum w Lubaszu. Miejsce 2. zajęli Krzysztof  Nowosielski  z Gimnazjum  w Krzyży Wlkp. i Michel Weyders z Gimnazjum nr 1 w Trzciance. Również równorzędne było miejsce 3. -  zajęli je:  Kamil Ryżek z Gimnazjum  w Wieleniu i Mateusz Magdziarz z Gimnazjum w Czarnkowie. Tradycją tego konkursu jest również nagradzanie miejsca czwartego – nagrody za zajęcie tego miejsca zdobyli: Bernadetta Krawczyk z Gimnazjum nr 1 w Trzciance i Karol Kryger z Gimnazjum w Młynkowie.

W tym konkursie tak naprawdę nie ma przegranych, bowiem wszyscy, którzy w nim startują to najlepsi matematycy w swoich szkołach. To tacy uczniowie, przed którymi matematyka nie ma tajemnic. Można ich tylko podziwiać.  Nagrody dla tegorocznych uczestników ALCYBIADESA  ufundowali Dyrektor Zespołu Szkół w Jędrzejewie oraz Wójt Gminy Czarnków.  Pani Zofia Chestkowska tradycyjnie nagrodziła uczniów reprezentujących Gimnazjum w Jędrzejewie, a pani Aleksandra Glapińska – laureatów konkursu oraz  ufundowała poczęstunek dla dzieci. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!! Do zobaczenia za rok!

Karolina Przytulska